Konto biznesowe w dalszej perspektywie

Konto biznesowe w dalszej perspektywie

Zakładając firmę robimy biznesplan, staramy się przewidzieć czynniki, które będą miały wpływ na naszą działalność, które będą nam zagrażały i które pomogą nam wzbić się na wyżyny. Badamy też rynek. Sprawdzamy czy nasza działalność będzie miała sens. Podobne przemyślenia powinny dotyczyć zakładanego konta firmowe, na które warto spojrzeć w perspektywie długoterminowej.

Konto firmowe, z prawnego punktu widzenia powinniśmy założyć z dwóch powodów. Pierwszym jest konieczność posiadania takiego rodzaju konta, gdy nasze dochody przekraczają 15 000 euro. Drugi zapis w ustawie, który jest w tej materii istotny to ten dotyczący zwrotu podatku VAT. Urzędnicy zwrócą nam VAT na konto firmowe lub na konto osobiste… ale nie zawsze. W tym drugim wypadku właściwie wszystko zależy od decyzji urzędnika i przyjętej interpretacji przepisów. Jak to się jednak ma do perspektywicznego myślenia?

Wybierając konto powinniśmy mieć na uwadze przewidywany rozwój firmy. Jeśli spodziewamy się, że w ciągu kilku miesięcy osiągniemy dochody przekraczające wspomniany limit finansowy, prawdopodobnie lepiej wyjdziemy na założeniu konta firmowego od razu. Zmiana numeru konta w przyszłości może być przyczyną kłopotów z niektórymi klientami oraz partnerami i odbić się na wizerunku firmy.

Podobną decyzję powinniśmy podjąć, jeśli zwrot podatku VAT jest dla nas istotną kwestią lub będzie nią w przyszłości. Wobec różnorakiej interpretacji przepisów może się okazać, że przestaniemy dostawać zwrot podatku, co dla niektórych przedsiębiorców może być dotkliwym finansowym ciosem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *