Kiedy trzeba założyć konto firmowe?

Kiedy trzeba założyć konto firmowe?

Prowadzenie działalności gospodarczej to także prowadzenie konta, na którym zgromadzimy wpłaty od kolejnych klientów. Podstawowym dylematem w przypadku niewielkich przedsiębiorców jest to, czy zakładać dedykowane działalności konto firmowe czy skorzystać z rachunku osobistego. Jedna i druga opcja ma wady i zalety, są jednak sytuacje, w których prawo nie pozostawia nam wyboru. Kiedy musimy założyć konto firmowe?

Granicą, po przekroczeniu której nie mamy już wyjścia, jest granica finansowa i wynosi ona 15 000. Jeśli wpływy na nasze konto przewyższają ten limit, powinniśmy założyć konto firmowe w dowolnym banku. Nie jest to jednak jedyny przepis, który może nas skłonić do posiadania konta biznesowego.

Mniej jasno w prawie została określona kwestia zwrotu podatku VAT na konta należące do firmy. Jeśli szczególnie zależy nam na tym, aby odzyskać odciągnięty podatek, powinniśmy poważnie zastanowić się nad prowadzeniem konta firmowego. Bowiem w zależności od interpretacji przepisów przez urzędnika, na konto osobiste VAT może wrócić, ale nie musi. Konto biznesowe pozwoli uniknąć niepotrzebnego ryzyka.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *