Bank pozwoli na rachunek osobisty?

Bank pozwoli na rachunek osobisty?

Aby skutecznie prowadzić działalność gospodarczą, niezbędne jest nam konto. Pytanie jednak, czy powinniśmy założyć konto biznesowe czy wystarczy nam „zwykły” rachunek osobisty? Zakładając, że firmowe dochody nie przekraczają 15 000 euro, zgodnie z prawem możemy prowadzić firmę przy użyciu konta osobistego. Prawo jednak nie stawia przed bankami konkretnych wymogów w kwestii formułowania umów o prowadzenie konta w tej kwestii. A mówiąc wprost, bank może nie chcieć, aby Twoja firma korzystała z konta osobistego.

W niektórych umowach zawieranych z bankami zawarty jest punkt mówiący o tym, że konto nie może służyć do przeprowadzania transakcji związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeśli więc zaczniesz przyjmować pieniądze od klientów i inwestować za pośrednictwem konta osobistego, złamiesz umowę.

Konto firmowe jest zwykle droższe w utrzymaniu i zapewne właśnie z tej przyczyny banki „skłaniają” nas do otwarcia specjalnego konta biznesowego. Nie oznacza to jednak, że konto firmowe musi być złem koniecznym. Posiada ono też szereg zalet – np. daje pewność, że zostanie nam zwrócony odprowadzony podatek VAT, a pewności tej nie możemy mieć decydując się na konto osobiste.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *